Kachlová (nebo také akumulační) kamna jsou jedním z nejekonomičtějších a nejekologičtějších způsobů vytápění. Velkou keramickou (tzv. teplosměnnou) plochou pláště předávají teplo sálavým způsobem, který se dá nejlépe přirovnat ke slunečnímu záření. Teplo šířící se rovnoměrně po celé místnosti prohřívá přímo předměty a osoby, aniž by zbytečně přehřívalo vzduch v místnosti. Tím vytváří ideální tepelnou pohodu – tzn. stejná teplota u stropu i u podlahy vytápěného prostoru. Oproti kovovým plochám radiátorů či jiným kovovým prostředkům vytápění zde nedochází k vysoušení vzduchu a přepalování prachových částic.
V kachlových kamnech je spotřeba dřeva velmi nízká a kamna se dají dimenzovat na různé doby přikládání. Nejběžnější interval je přikládání po 12 hodinách. Po odhoření dávky paliva (tedy po 1-2h) se uzavře přívod vzduchu a následujících 12 hodin kamna předávají naakumulované teplo do prostoru. Stačí dvakrát denně zatopit a máte 24 hodin komfortně vyhřátý prostor.
Účinnost kachlových kamen může činit až 90%.
KLASICKÁ KAMNA
dle normy dělíme kamna na:
– Lehká kachlová kamna
– Středně těžká kachlová kamna
– Těžká kachlová kamna
Jednotlivé typy kamen se liší tloušťkou stěny. Čím tlustší stěna, tím déle se kamna rozehřívají a zároveň déle předávají naakumulované teplo do prostoru.
HYPOKAUSTNÍ KAMNA
Jedná se o akumulační kamna rozšířená o uzavřený horkovzdušný systém, kterého využívaly již staré civilizace v době 2000 let př.n.l.
Základ hypokaustního systému tvoří uzavřený prostor kolem topeniště a tahů. V něm proudí teplý vzduch, který následně ohřívá vnější plášť kamen. Cirkulace vzduchu v systému umožňuje jediným topidlem zároveň vyhřívat nejen sousední přilehlé místnosti, ale zejména prostory o patro výše.
Ukázky naší práce najdete ZDE