kamnarstvi@plocr.cz

+420 732 969 231

Jak správně topit ve vašich kamnech

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak správně topit ve vašich kamnech News, Rady a tipy

1. Palivo

Jen dobře vysušené dřevo je správné palivo pro Vaše kamna. Používejte raději tvrdé než měkké dřevo (dub, buk, habr, kaštan apod.) a velmi suché, nejvýše 20% vlhkostí, což odpovídá dřevu vysoušenému přirozeným způsobem pod přístřeškem po dobu 24 měsíců. Používáním příliš vlhkého dřeva dochází ke špatnému spalování a zvýšenému zanášení tahů a kouřovodu. Nejlépe je používat polena délky 20 – 40 cm o průměru 5 – 10 cm.
Nepoužívejte uhlí (přílišné zanesení kanálů uvnitř kamen), uhelný prach a dřevěné piliny (možnost vytvoření plynů – výbuch).
Nespalujte kuchyňský odpad, umělé hmoty, gumu, mastné látky, impregnované dřevo apod., které znečišťují životní prostředí a vyvolávají nebezpečí ohně v komíně.

2. Správné topení

jak_topitNa obrázku vidíte některé ze správných způsobů, jak můžete uložit dřevo do kamen.
Do akumulačních kamen naložíme naráz celou dávku dřeva (odpovídající dávka dřeva je uvedena v technickém popisu kamen). Dřevo začínáme rovnat na sebe co nejzaději do topeniště. Začíná se největšími poleny na dno topeniště. Na ně se pokládají slabší polínka a úplně na vrch dáme podpalovač (papír), třísky a vše zapálíme.
U bezroštových kamen s dvířky, která nemají napojení na externí přívod vzduchu, regulujeme rychlost hoření pootevřením přikládacích dvířek, která nesmíme během procesu hoření uzavřít.
U dvířek s externím přívodem vzduchu se rychlost hoření reguluje šoupětem přímo na dvířkách.

 3.   Uzavření kamen
Podle možnosti dřeva a přívodu vzduchu je proces hoření asi za jednu až dvě hodiny ukončen. Poznáte to podle toho, že se nad žhavými uhlíky objevují malé modré plaménky. To je správná chvíle dvířka úplně uzavřít.

4.   Další zatopení
Další zatopení v kachlových kamnech je vhodné provádět po uplynutí periody přikládání, tj. nejčastěji po 12h (viz. technický popis). Zatápí se stejným způsobem, jaký je popsaný v bodě „správné topení“.

Není vhodné nechat kamna úplně vychladnout, protože pak probíhá startovací proces (rozehřívání kamen – akumulace) od začátku.
Kamna není vhodné ani přetápět, snižuje se tím jejich životnost.

Comments are closed.